Uzunoğlu Ateş Tuğla

Doğru Karar Vermenize Yardımcı Olabiliriz.

 

 

Bahce Fırını-Tandır Fırını-Ates tuglası                             

                                                                                                                            

Krematorium

Item 1 of 0
 

Fırın Tandır Yapılış Şekilleri Ve Kullanılacak Malzemeler 

Fırın Tandır - Uzunoğlu Ateş Tuğla -1Fırın Tandır - Uzunoğlu Ateş Tuğla -2Fırın Tandır - Uzunoğlu Ateş Tuğla -3Fırın Tandır - Uzunoğlu Ateş Tuğla -4Fırın Tandır - Uzunoğlu Ateş Tuğla -5Fırın Tandır - Uzunoğlu Ateş Tuğla -6

FIRIN TANDIR YAPILIŞ ŞEKİLLERİ VE KULLANILACAK MALZEMELER

FIRININ İÇ BOŞLU ALANI

DERİNLİK 1.20 METRE
DAİRE CAP 80 CM

TANDIR VE EKMEK PİŞİRME FIRINI

ÖZELLİKLER

TABAN VE KEMER ATEŞ TUGLASI

ISI KAYBI MİNİMUN SEVYE

AZ ODUN İLE SÜREKLİ ISI

YAPIMI ÖZEL ATEŞ TUGLASI HAZIR KEMER ÇOK BASİT UYGULAMA

Posted by Admin Wednesday, April 9, 2014 11:24:00 PM

İzole Beton Refrakterlerin Aplikasyonu 

Harç karıştırmada kullanılacak bütün alet ve avadanlıkların temiz olmaları gerekir. Harem karıştırılması ve aplikasyonu esnasında hava sıcaklığı ve kullanılan suyun sıcaklığı min. +5°C ve max. +40°C olmalıdır,

Karıştırılacak harcın miktarı en fazla 30 dak. içersinde kullanılacak şekilde ayarlanmalıdır. Su ile karıştırıldıktan sonra 30 dak.'dan fazla kullanılmadan bekletilen harçta sertleşme başlayacağından servis ortamında ki mukavemetine de etki eder.


Harç karıştırma için en ideal yöntem, harç karıştırma makinasıdır. Harç karıştırma makinası elde yoksa, karma işlemi temiz bir tahta veya sac tekne içinde gelberi veya kürekle de yapılabilir. Eğer tahta tekne kullanılacaksa tekne, harcın suyunu çekmemesi için önceden ıslatılmalıdır.


Kuru harç karıştırılacağı yere konularak su katılmadan önce karışımda homojenlik sağlanması için bir dak. süre ile kuru olarak karıştırılır.

Uzunoğlu Ateş Tuğla - Refrakter tuğla üretimi 1
Harcın içine konulacak su miktarı, harcın karıştırılacağı makina veya tekneye önceden konulur. Karıştırılacak harç miktarı iki eşit parçaya ayrılır, evvela ilk kısmı sonra ikinci kısmı bu suyun içine yavaş yavaş dökülerek sürekli karıştırılır. Karıştırma işlemi 5 dak. süre ile devam eder. Karıştırma işlemi bittikten sonra malzeme olduğu yerde 10 dak. süre ile dinlendirilmeye bırakılır. Daha sonra 2 dak. süre tekrar karıştırılır ve bundan sonra kalıba dökülür. Aplikasyonda kullanılan kalıpların iç yüzeylerinin yağlanmaları gereklidir. Yağlama işlemi tahta kalıbın harcın suyunu emmemesine ve kalıba yapışmamasına yardımcı olur.


Bünyesine su katılan harçta egzotermik reaksiyon başlar. Bu reaksiyon su katıldıktan 3-4 saat sonra kendisini ısınma suretiyle gösterir. Harcın bu şekilde ısınması, erken priz almasına ve sonra da bünyesinde çatlaklar meydana gelmesine yol açar.


Bunun önüne geçmek için harç döküldükten sonra elle kontrol edilir ve ısınma başladığı zaman harcın üzerine ıslak bir bez örtülür veya kalıp dışarıdan sulanır.


Bu işlem, harç soğuyuncaya kadar devam ettirilir. Harcın içine konulduğu kalıp 24 saat süreyle sökülmez. Kalıp söküldükten sonra malzeme 48 saat süreyle kendi halinde hava ile kurumaya bırakılır.


Harcın dökülmesi esnasında dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:


1-Harç en fazla 1 m. yükseklikten dökülmelidir. Daha fazla yüseklikten dökülecekse oluk kullanılmalıdır Aksi halde iri taneler alta, ince taneler de üste gelerek harcın mukaveme¬tine olumsuz yönde etki yapar.


2-Harcın kalıba iyice yerleştirilmesi amacıyla şişlenmesi veya kalıbın dışarıdan dövülmesi gereklidir. Eğer vibratör kullanılacaksa harç kısa sürelerle vibre edilmelidir.

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 12:37:00 PM

Monolitik Refrakterlerin Kullanım Talimatları 

Düşük Çimentolu Monolitik Malzemelerin Kullanma Talimatları

Low Cement Castables (Düşük Çimentolu) Monolitik Malzemeler vibrasyonla uygulanmak zorundadırlar. Dökme olarak uygulanmaları, içindeki düşük su oaranından ötürü çok zordur.


Vibrasyonlu Malzemelerin;
*    Poroziteleri düşük,
*    Mukavemetleri yüksek,
*    Hacim Ağırlıkları yüksek olur ve dolayısıyla performansları da bir hayli yüksektir.
Kullanma durumlarına göre performansları daha da yükseltilebilir.OLumsuz koşullarda ise performans düşüklüğü meydana gelebilir.Bunun yaşanmaması için; karıştırma homojen olmalı,iyi bir karıştırıcı kullanılmalı ve karıştırıcılar çok temiz olmalıdır.Karıştırma süresi max. 4- dakika olmalıdır.Hazırlanan harçlar kuru ortamda stoklanmalı ve bu ortam suni olarak havalandırılmalıdır.

Uzunoğlu Ateş Tuğla - Refrakter tuğla üretimi 2
Kullanılan su çok temiz olmalı, hatta sıcaklığına da dikkat edilmeli ve sıcaklığı 5-25 oC olmalıdır.
Vibrasyon uygulanacak malzemelerde kullanılması gereken su oranı 5,5 - 6,5 % 'dir. Bu oranla karışım kuruya yakın kıvamda olur. Vibrasyon uygulanması sonucunda yüzeyde su toplanması olduğu takdirde diğer uygulamalarda su miktarında azaltılmaya gidilmelidir.

Vibrasyon uygulama süresi max. 5 dakika kadar olmalıdır. Uygulama sırasında kalıpta hava kabarcıkları görülürse vibrasyon hemen durdurulmalıdır.Fazla uzun vibrasyonlar da karışımın homojenliğini bozabilir. Daldırma usulü çalışan vibrasyonla uygulama yapılıyorsa vibrasyon aleti betonun içinden çok yavaş çekilmelidir,
Karıştırma işleminden 4 saat sonra donma başlar ve 48 saat sürer. Kalıp 12-14 saat sonra sökülmeli ve böylece betonun donma yada sertleşme işleminin devamı için havayla iyice teması sağlanmalıdır.
 

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 12:18:00 PM

Özel Refrakter Tuğlalar 

Özel refrakter tuğlalar ürün portföyümüzde bulunmaktadır.

Uzunoğlu Ateş Tuğla - Refrakter tuğla üretimi 3

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 11:47:00 AM

Silikon Karbid Refrakter Tuğlalar 

Yüksek verimle çalışan özel tuğlalarımız seçilmiş sistemlerle üretilmiş olup bağlayıcı matrisinde dayanım arttırıcı, kordierit katkılar yapılmıştır. Alüminyum ve bakır endüstrisi fırınlarında, kentsel çöp kaynatma borularında, çinko rafinasyonunda, bakır ve çinko şaft fırınlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 11:44:00 AM

Silimanit Refrakter Tuğlalar 

Yüksek termal gerilim altında müthiş verimle çalışan tuğlalarımız çeşitli tip bağlayıcılarla ve değişik yanma sıcaklıklarıyla geniş kullanım alanına sahiptir. 1500 C’ye kadar dayanıklı fırınlarda termal şok ve abrasif gerilim altında astar malzemesi olarak, çöp yakma fırınlarında geniş kullanım alanına sahiptir.

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 11:43:00 AM

Korondum Refrakter Tuğlalar 

Yüksek alümina içeren tuğlalarımız yüksek yoğunluk ve düşük poroziteye sahip olma özelliklerinden dolayı cüruf oluşumuna karşı mükemmel direnç sağlar. Yüksek sıcaklık fırınlarında, itme tipi fırınların alt kısımlarında, çöp yakma fırınlarında, Karbon siyah reaktörlerinde yoğun olarak kullanılır.

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 11:40:00 AM

Boksit Refrakter Tuğlalar 

Yüksek seviyede boksitten üretilen tuğlalarımız kimyasal bağlı olup torpido arabalarında, alüminyum ergitme ve tutma fırınlarında, tandişlerde, pik demir ve çelik demir potalarında, çimento döner fırınlarının ön ısıtma ve soğutma bölgelerinde, kireç şaft fırınlarında, dökme demir pota ve tandişlerinde yoğun olarak kullanılır.

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 11:39:00 AM

Şamot Refrakter Tuğlalar 

Standart refrakter tuğlalarımızdan olup içerdiği AI203 bileşimine ve şekillendirme metoduna göre farklılık gösterir. Her türlü demir ve demir dışı metal endüstrisi fırınlarında ateş tuğlası olarak kullanılır.

Posted by Admin Wednesday, March 19, 2014 11:38:00 AM

Tuğla Kaliteleri 

 • Alümina Silikat
 • Magnezya Karbon
 • Rhomboid
 • Monolitik Refrakter
 • Örgü Harcı
Posted by Admin Tuesday, March 18, 2014 12:10:00 PM
Page 1 of 2 1 2 > >>
-July 2024+
SMTWTFS
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910
 • RSS
 • Add To My MSN
 • Add To Windows Live
 • Add To My Yahoo
 • Add To Google

Statistics

 • Entries (11)
 • Comments (0)